Poznaj tajemnicę DEN

Kupując rajstopy na pewno nie raz zwróciłaś uwagę na tajemniczy napis DEN. Na każdym opakowaniu rajstop znajdziesz takie oznaczenie poprzedzone liczbą. Zastanawiałaś się co on oznacza? Zaraz wyjaśnimy!

Co to jest „den”?

DEN to skrót od “denier”. Informuje on o grubości przędzy, która została użyta do produkcji rajstop. Najczęściej rajstopy wykonuje się z nylonu lub innych włókien sztucznych. Im wyższe oznaczenie den, tym rajstopy są bardziej kryjące. Przyjrzyjmy się teraz dokładniej temu podziałowi.

Podział rajstop

6-15 den – niewidoczne
Rajstopy oznaczone 6-15 den są najcieńsze i praktycznie niewidoczne. Są podstawowym elementem biurowego dress code’u. Sprawdzą się więc w wielu codziennych sytuacjach, wszędzie tam gdzie nie można pokazać się z gołymi nogami. Dotyczy to też oficjalnych wyjść i imprez takich jak wesela. Przez to, że są to rajstopy bardzo cienkie idealnie sprawdzą się w letnie dni. Niestety, te rajstopy należą też do najmniej trwałych.

15-20 den – na ciepłe dni
Rajstopy 15-20 den świetnie sprawdzą się w ciepłe dni. Są nieco grubsze od poprzedniej grupy i jednocześnie trwalsze. Najczęściej wybierane są te cieliste, które są praktycznie niewidoczne. Jeśli zdecydujemy się na kolor szary lub czarny, wtedy rajstopy będą półprzezroczyste. Takie rajstopy sprawdzą się właściwie w każdej stylizacji. Można je założyć do biura, na ważne spotkanie czy na przyjęcie.

20-80 den – gdy robi się chłodno…
Rajstopy 20-30 charakteryzują się nieco większą trwałością od poprzedników. Jednak nadal nie zapewniają całkowitego krycia. Najlepiej sprawdzą się na chłodniejsze dni. Takie rajstopy pasują do biurowych stylizacji.

Na chłodniejsze dni, szczególnie w okresie jesienno-zimowym, sprawdzą się rajstopy oznaczone 40-60 den. Czterdziestki jeszcze całkowicie nie kryją, ale im wyższe oznaczenie tym krycie się zwiększa. Takie rajstopy świetnie uzupełnią jesienne stylizacje. Sprawdzą się zestawione z botkami i krótką spódniczką. Pasować będą też do sukienki i kozaków.

Rajstopy od 60 do 80 den są praktycznie całkowicie kryjące. 60 den mogą ewentualnie nieco prześwitywać w najszerszym miejscu na nodze. Jednak im wyższe oznaczenie, tym lepsze krycie. Takie rajstopy są zdecydowanie cieplejsze od poprzedników, sprawdzą się jesienią i zimą. Całkowicie kryjące rajstopy w ciemnych kolorach pozwalają optycznie wyszczuplić nogi. Wystarczy zestawić je z butami i spódnicą lub sukienką w tym samym kolorze.

100 den – całkowite krycie i ciepło
Wszelkie rajstopy z oznaczeniem 100 den lub więcej są wyprodukowane z grubszego włókna. Są to rajstopy typowo zimowe, które gwarantują utrzymanie ciepła nawet w największe mrozy. Można założyć je pod spodnie, aby było nam jeszcze cieplej. Grube rajstopy nie są może bardzo efektowne, ale można stworzyć z nimi całkiem fajne stylizacje. Zobacz więcej na https://www.gabriella.pl/rajstopy/

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *